Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-02-23 13:13:43
Autor zdjęcia/źródło: Chustonoszenie @unsplash
Jakie są rodzaje chust dla niemowląt? Która chusta będzie najlepsza dla noworodka? Jak wygodnie wiązać chustę, aby dobrze spełniała swoją rolę, nie zaplątać się, nie spocić i bezpiecznie umieścić dziecko w kieszeni chusty tkanej? Oto 5 najwygodniejszych wariantów wiązań chusty tkanej na krosnach. Na pewno przynajmniej jeden z nich stanie się Waszym ulubionym (mamy lub taty i maluszka).
Chusta dziecięca to nie tylko barwne wzory i kolory. Dobrana do naszych potrzeb chusta może być inwestycją na lata i posłużyć na cały okres noszenia dziecka – od pierwszych miesięcy życia po moment, kiedy dziecię zwyczajnie odmówi dalszego chustowania (ok. 2 lat). Dlatego również i rodzajów chust do noszenia dzieci jest kilka. Główne rozróżnienie to to na chusty tkane i elastyczne. Te drugie są wprawdzie łatwiejsze w obsłudze (dobre na początek), ale „obsługują” tylko jeden rodzaj wiązania i nadają się dla dzieci do max. 9 kg. Chusty tkane są znacznie bardziej uniwersalne, nadają się do wielu różnych sposobów wiązania i każdego wieku (właściwego do chustowania) dziecka. Wykonywane są z różnych materiałów (bawełna, bawełna z dodatkiem bambusa, len, żakard), aby dopasować je do indywidualnych preferencji opiekunów, pory roku lub ulubionego wiązania. Tkane są także w specjalne sploty (jodełkowy, diamentowy, skośno-krzyżowy, żakardowy), by być mocnym gwarantem bezpieczeństwa. Mają różne rozmiary (od 2,7 m do nawet 8 m) i różnią się sposobami „montażu” (wiązanie, kółka, nosidła ergonomiczne). Jest się więc nad czym zastanawiać.
Uwaga! Wybierając długość chusty tkanej warto wybrać tę nieco dłuższą względem tradycyjnie rozumianego rozmiaru (XS, S, M, L, XL) do naszej postury. Przykładowo, jeśli zazwyczaj nosimy rozmiar M, wybierzmy chustę o rozmiarze L (5,2 m). Szczególnie na początku łatwiej nam będzie wykonać wiązanie, zyskamy komfort użytkowania chusty i poczucie właściwego otulenia nią dziecka.
Decydując się na chustę tkaną, mamy do dyspozycji szeroki wachlarz wiązań. Każde z nich będzie bardziej lub mniej wygodne dla osób o określonej budowie, nawykach w poruszaniu się czy preferencjach „montażu” chusty na sobie. Warto przetestować kilka z nich by optymalnie wybrać ten najwygodniejszy lub dostosowywać wiązanie do danej aktywności.
Uwaga! Nigdy nie używajmy chusty do noszenia dziecka podczas gruntownego sprzątania (narażenie na kontakt z chemią), gotowania (narażenie na palnik i wrzątek), czy podczas prowadzenia auta. Pamiętajmy też o regularnej higienie chusty i praniu jej w łagodnych detergentach przeznaczonych dla dzieci. Chusta blisko okala delikatną skórę dziecka, często też ląduje w buzi malucha jak gryzak – zadbajmy, by była czysta i nie chłonęła zanieczyszczeń i chemii z zewnątrz.
>>> Czytaj też: Chusta dla opornych: czy można pokonać niechęć do chusty? Zasady CHUSTOWANIA
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.